Historie světového poháru v kriketu

Kriket

Sport kriketu je populární hra hrála s pálkou, míčem a brankami na kriketovém poli. Dva týmy s 11 hráči se střídají a hrají na hřišti. Tým pálkování se pokouší zasáhnout míč z pravoúhlého hřiště o rozměrech 22 yardů umístěného ve středu pole. Cílem je skórování, které se provádí pohyby hráčů na odpalovacím družstvu napříč polem, když je míč ve hře poté, co batsmen udeřil míč, který byl ukryt na brance. Týmy přepínat místa po 10 těstách byly zamítnuty nebo poté, co určitý počet overs byl hrán. Vítězný tým je ten, který má na konci hry nejvíce běhů.

Světový pohár v kriketu a jeho historie

Mezinárodní kriketová rada (ICC) pořádá každé čtyři roky Cricket World Cup. Stejně jako u většiny sportovních finále jsou před dosažením finále předběžná kvalifikační kola. První tři mistrovství světa se konalo v Anglii, počínaje rokem 1975. V současné době je hostitelská země určena rotačním systémem mezi členy ICC a pobočkami. Od roku 1975 se konalo jedenáct mistrovství světa s 20 týmy.

1975 Světový pohár v kriketu

Od 7. června do 21. v roce 1975 byl svět svědkem vůbec prvního Cricket World Cupu. Zúčastnilo se jich osm zemí, včetně Anglie, Austrálie, Nového Zélandu, Indie, Západní Indie, Pákistánu, Srí Lanky a východní Afriky. Předběžná kola začala rozdělením 8 zemí do 2 skupin po 4. Každý tým hrál týmy v rámci své skupiny a vítězné 2 týmy z každé skupiny se přesunuly do semifinále. Semi-finals hráči zahrnovali Austrálii, Nový Zéland, Anglii a západní Indie. Dva vítězové semifinále, Austrálie a Západní Indie, pokračovali do finále. Západní nezávislí producenti porazili Austrálii 17 běhů, dělat je první světový vítěz Cricket světového poháru.

Světový pohár v kriketu 2015

Světový pohár v kriketu 2015 byl pořádán Austrálií a Novým Zélandem od 14. února do 29. března. Ze 49 zápasů se 26 hrálo v Austrálii a 23 na Novém Zélandu, obě země nabídly různá místa. Tentokrát se kvalifikačních kol zúčastnilo 14 národních týmů, a to Anglie, Indie, Austrálie, Jižní Afrika, Západní Indie, Bangladéš, Pákistán, Srí Lanka, Nový Zéland, Zimbabwe, Spojené arabské emiráty, Skotsko, Irsko a Afghánistán. V průběhu turnaje byla průměrná velikost diváků 21 175. Semifinále sehrálo Jižní Afrika proti Novém Zélandu a Austrálii proti Indii. Sydney hostila semifinále. Nakonec se Austrálie a Nový Zéland postavily do finále v Melbourne. Návštěvnost davu dosáhla rekordního počtu 93 013. Austrálie porazila Nový Zéland 7 brankami, zatímco oni prohlásili jejich 5. světový pohárový titul.

Austrálie - vůdce v Mistrovství světa v kriketu

Austrálie vyhrála nejvyšší počet světových pohárů v kriketu jakékoli země na světě. Pětkrát byli jmenováni šampióny kriketu. Jejich první vítězství bylo v 1987 hrách hostila Indie a Pákistán. Ve finále, který se konal v Indii, porazili Anglii o 7 běhů. Následovalo vítězství v roce 1999 v Londýně v Anglii. Austrálie porazila Pákistán o 8 branek. Oni pokračovali vyhrát znovu v roce 2003 když porazil Indii 125 běhů. Tyto finále se konalo v Jižní Africe. Jejich čtvrté vítězství bylo v roce 2007 v Kensington Oval v Bridgetownu na Barbadosu. Během této hry zvítězili proti Srí Lance o 53 běhů. Jejich 5. vítězství přišlo v roce 2015, jak bylo uvedeno výše.

Vývoj her

V průběhu času, Kriket světový pohár viděl některé změny ve struktuře a povaze her. První se konala ve finále 1987, kdy se konala Indie a Pákistán. Toto bylo poprvé, kdy se hry hrály mimo Anglii. Protože letních denních hodin v Indii, hry byly zkráceny z 60 na 50 overs za směnu. Standardem zůstalo 50 kusů.

Druhá významná změna nastala během 1992 kriketového světového poháru, který byl hostitelem Austrálie a Nový Zéland. Během těchto her, barevné oblečení a bílé koule byly povoleny na rozdíl od tradiční bílé oblečení a červené koule. Hry byly také hrány v noci poprvé. Pozoruhodně, jižní Afrika se připojila ke hrám poprvé mít předtím been bojkotovaný kvůli jejich režimu apartheidu.

Níže uvedený seznam poskytuje informace pro všech 11 her Cricket World Cup.

Světový pohár v kriketu: 1975 až 2015

HodnostRokHostitelské zeměMísto konáníVítězVýsledekDruhé místo
11975AnglieLord's, LondýnWest Indies 291/8 (60 účastníků)Západní Indie vyhrála 17 běhůAustrálie 274 všech (58, 4 overs)
21979AnglieLord's, LondýnZápadní Indie 286/9 (60 overs)Západní Indie vyhrála 92 běhůAnglie 194 (mimo)
31983AnglieLord's, LondýnIndie celkem 183 (54, 4)Indie vyhrála 43 běhůWest Indies 140 all out (52 overs)
41987Indie, PákistánEden Gardens, Kolkata, IndieAustrálie 253/5 (50 osob)Austrálie vyhrála o 7 běhůAnglie 246/8 (50 osob)
51992Austrálie, Nový ZélandMCG, Melbourne, AustráliePákistán 249/6 (50 osob)Pákistán vyhrál 22 běhůAnglie 227 všech (49, 2)
61996Indie, Pákistán, Srí LankaStadion Gaddafi, Lahore, PákistánSrí Lanka 245/3 (46, 2)Srí Lanka vyhrála 7 branekAustrálie 241/7 (50 osob)
71999Anglie, Wales, Irsko, Skotsko, NizozemskoLord's, LondýnAustrálie 133/2 (20, 1)Austrálie vyhrála o 8 branekPákistán 132 celkem (39 overs)
82003Keňa, Jižní Afrika, ZimbabweWanderers, Johannesburg, Jižní AfrikaAustrálie 359/2 (50 osob)Austrálie vyhrála o 125 běhůIndie celkem 234 (39, 2)
92007Západní IndieKensington Oval, BridgetownAustrálie 281/4 (38 overs)Austrálie vyhrála o 53 běhůSrí Lanka 215/8 (36 osob)
102011Bangladéš, Indie, Srí LankaWankhede Stadium, Mumbai, IndieIndie 277/4 (48, 2 overs)Indie vyhrála 6 branekSrí Lanka 274/6 (50 osob)
112015Austrálie, Nový ZélandMCG, Melbourne, AustrálieAustrálie 186/3 (33, 1)Austrálie vyhrála 7 branekNový Zéland 183 z celkového počtu 45