Kdo je nejvíce zdobený olympijský sportovec všech dob?

Americký plavec Michael Phelps, známý jako „Baltimore Bullet“ nebo „Flying Fish“, je nejznámějším olympijským sportovcem. Phelps se stal nejznámějším olympionikem poté, co zlomil bývalý rekord amerického plavce Marka Spitze o sedmi prvních místech na olympijských hrách v roce 1972. 32-letý 6 stop 4 palcový vysoký Phelps se specializoval na motýla, úder, freestyle, a jednotlivé medley tahy. Phelps dělal jeho olympijský debut u 2000 olympijských her Sydney v patnácti rokách věku, ačkoli on nevyhrál žádné medaile. On odešel do důchodu po letních olympijských hrách Rio de Janeiro 2016. Celkem Phelps získal 23 zlatých, 3 stříbrné a 2 bronzové medaile.

Letní olympijské hry v Aténách 2004

Během Athen 2004 letních olympijských her, Phelps soubor několik záznamů, včetně olympijských záznamů v 100 metrovém motýli, 200 metru motýla a 200 metru medley, stejně jako světové rekordy v 400 metle směsice a 4 × 100 měřit směs. Phelps získal šest zlatých medailí a dvě bronzové medaile, přestože měl jen málo času na odpočinek mezi událostmi. Na konci hry se dospívající Phelps stal druhým nejlepším hráčem na olympijské akci a druhý mužský plavec vyhrál více než dva tituly v jedné letní olympijské hře.

Letní olympijské hry v Pekingu 2008

Peking 2008 byl pro Phelps ještě úspěšnější olympijskou hrou, když získal osm zlatých medailí. Phelps nastavil světové rekordy ve 200 metrovém freestyle, 200 metrovém motýli, 200 metrovém medley, 400 m medley, 4 × 100 metrovém volném, 4 × 100 metru a 4 × 200 metrovém freestyle. On také stanovil olympijský rekord v 100 metru motýl. Během těchto her, Phelps připojil se k Carl Lewis, Paavo Nurmi, Larisa Latynina, a Mark Spitz jako jediní atleti někdy vyhrát devět olympijských zlatých medailí. V Pekingu, Phelps zlomil rekord pro nejvíce medailí vyhrál v jednom olympijských hrách.

Letní olympijské hry v Londýně 2012

Před letními olympijskými hrami v roce 2012 Phelps uvedl, že nechce znovu soutěžit v osmi závodech, a místo toho bude zkoušet nové události. Ačkoli on nakonec se kvalifikoval pro všech osm událostí, které on vyhrál v Pekingu, on upustil 200-metr freestyle se zaměřit na jiné události. V Londýně, Phelps přijal zlato v 100 metrovém motýli, 200 metru medley, 4 × 200 metrovém freestyle relé a 4 × 100 metru medley. Získal také stříbrné medaile ve volném freestyle 4 × 100 metrech a 200 metrech. Phelps se stal prvním mužským plavcem, který vyhrál zlato ve stejné akci ve třech po sobě následujících olympijských hrách. Po tomto úspěchu udělila Mezinárodní plavecká federace (FINA) ocenění Phelps jako nejznámější olympionik v historii. Phelps krátce odešel z plavání, ale v roce 2014 se vrátil ke sportu.

Letní olympijské hry Rio de Janeiro 2016

Kvalifikací pro letní olympijské hry 2016 se Phelps stal druhým americkým plavcem, který se kvalifikoval na pět olympijských her. Phelps byl kapitánem jeho národního týmu, stejně jako americký flagbearer během slavnostního zahájení. Phelps získal zlato ve 200 metrovém motýli, 200 metrové medley, 4 × 100 metrovém freestyle, 4 × 200 metrovém volném a 4 × 100 metrovém medley, ve kterém se umístil olympijský rekord. Stříbro získal také ve 100 metrovém motýlu. Ve věku 31 let, Phelps vyhrál tyto medaile, i když je mimo špičkový výkon většiny plavců.

Dědictví

Kromě olympijských her, Phelps uspěl v jiných národních a mezinárodních soutěžích, takový jako mistrovství světa a pan Pacifik mistrovství, kde on vyhrál ještě více medailí. Phelps získal několik ocenění a vyznamenání od různých organizací a založil nadaci Michael Phelps, která podporuje sport plavání a zdravého životního stylu.