Letní olympijské hry v roce 1968 se konaly v Mexico City v Mexiku. Olympijské hry v Mexico City byly mezinárodní multi-sportovní událostí - první se konala v Latinské Americe a ve španělsky mluvícím národě.

Oni byli také první olympijské hry využít all-počasí dráha spíše než tradiční cinder dráha pro všechny dráhy a události pole. Hry se konaly v průběhu měsíce října a byla třetí olympijskou hrou, která se konala v posledním čtvrtletí roku (po hrách 1956 a 1964 v Melbourne a Tokiu). Slavnostní zahájení proběhlo 12. října a závěrečný ceremoniál 27. října. Mexico City bylo vybráno přes Detroit, Lyon a Buenos Aires. Oni byli také první olympijské hry se konat ve vysoké nadmořské výšce (Mexiko město je 2240 metrů nad hladinou moře).

Upozorní na 1968 olympijských her Mexico City

Země jako Demokratická republika Kongo, Středoafrická republika, Guinea, Sierra Leone a Kuvajt patřily mezi první časovače na olympijských hrách v Mexico City v roce 1968. Akce přilákala přes 5 000 účastníků složených ze 4 735 mužů a 781 atletek ze 112 zemí. Zúčastnili se 172 akcí z 18 různých sportů. Dalším pozoruhodným vrcholem akce byla samostatná účast východního a západního Německa.

Spojené státy překonaly postavení medaile a dostaly 107 medailí. Sovětský svaz se umístil na druhém místě s 91 medailemi, zatímco Maďarsko a Japonsko měly 32 a 25 medailí. Mexiko, hostitelská země, se umístilo na patnáctém místě a získalo celkem 9 medailí. Vysoká nadmořská výška Mexico City měla nepříznivý vliv na polní a traťové události. Byla to další výhoda pro sportovce, kteří trénovali v oblastech s vysokou nadmořskou výškou, jako je například Kip Keino z Keni, kteří v těchto hrách získali stříbrné a zlaté medaile. Testování na drogy a ověřování žen byly také poprvé provedeny během této olympijské hry v roce 1968.

Pozdrav a černá protestní síla

Během olympijských her 1968, dva černí američtí atleti, Tommie Smith a John Carlos, kdo zvládal umístění pódia v 200-událost závodu závodu, měl demonstrace čeho byl odkazoval se na jak Black Power pozdrav. Na slavnostním předávání cen se vydali na pódium, aby čelili směrům svých národních vlajek. Jak hrála národní hymna Spojených států, každý z nich zvedl pěst s černou rukavicí. Drželi pěsti zvednuté, dokud nebyla hymna dokončena. Kromě toho, Tommie Smith, John Carlos, a australský stříbrný medailista Peter Norman měli na bundách přilepené pravé lidské odznaky. Dva Američané dostali mnoho kritiky doma kvůli jejich akci, která ukázala Black hrdost a solidaritu.

Kromě incidentu Black Power Salute došlo během olympijských her k několika dalším demonstracím. Jednalo se o studentské protesty v ulicích, které vedly ke smrti stovek mladých demonstrantů. Protestující byli proti své vládě financováním akce místo financování svých sociálních programů. Kvůli gestům a demonstracím Black atletů, 1968 olympijských her v Mexiku město je považováno za nejvíce politicky-orientované hry v historii moderních olympijských her.