Zimní olympijské hry: Freestyle lyžování

Freestyle lyžování bylo zařazeno do seznamu zimních olympijských her od roku 1992, kdy bylo poprvé napadeno v Albertville ve Francii. Mezinárodní lyžařská federace si zachovává mandát řídit tento sport spolu s takovými zimními disciplínami, jako je snowboarding, skoky na lyžích a alpské lyžování. Federace se rozhodla uznat freestyle lyžování disciplínu regulovat, co považují za nebezpečný sport, a odradit lidi od tvorby nebezpečnější prvky a triky.

Historie freestyle lyžování

Existují záznamy o jednotlivcích praktikujících salto na norských, italských a rakouských lyžařských svazích na počátku 20. století. Lyžaři v USA začali dělat točení a překlopení ve dvacátých létech, a ve třicátých létech, lyžování senzace začalo se formovat. Svoboda změny a sociální posuny vedle technologického rozvoje lyžařského vybavení podporovaly tvorbu nových a akrobatických lyžařských technik. Norský Stein Eriksen patří mezi nejvýznamnější lyžaře, kteří tyto akrobatické techniky vystavovali. Eriksen byl příjemcem dvou medailí v kategorii alpského lyžování během 1952 olympijských her. Diváci se rozešli s $ 1, 000 sledovat Eriksen hrát v jediné přehlídce. Událost přezdívaná Ski Masters byla uspořádána v lednu 1996 v Attitashu v New Hampshire, kde lyžaři, kromě předurčených technik, prováděli freestyle manévry. Freestyle lyžování přilákalo v nadcházejících letech stále více a více nadšenců a lyžaři přijali stylové techniky a vzdušný čas. Toto představení bylo přezdíváno hot dog lyžování.

Freestyle lyžování a zimní olympijské hry

Freestyle lyžování dělal jeho olympijský debut v 1988 hrách v Calgary jako demonstrační sport. Balet, antény a magnáti byli neoficiálně zpochybňováni a byli považováni spíše za zábavu než za sport. Moguls získal oficiální status v roce 1992, kdy byl zařazen do medailové disciplíny ve hrách pořádaných v Albertville. Balet a antény byly ukázkové disciplíny dokud ne 1994 když antény byly oficiálně zahrnovány, zatímco balet byl upuštěn ve hrách hrály v Lillehammer, Norsko.

Antény, Moguls a lyžařský kříž

Soutěžící ve vzdušném letu klouže po poměrně krátkém kopci a přes jeden skok o výšce 40 až 50 ft. Lyžař se před tím, než přistanou, předvede na různých výkyvech a zákrutech. Každému triku je přiřazena určitá úroveň obtížnosti. Soutěžící jsou hodnoceni při startu, jejich formě během skoku, výšky a přistání. Výsledek se následně vynásobí úrovní obtížnosti pro určení vítěze. Každý lyžař soutěží ve dvou skocích během kvalifikace. Mogul hřiště má strmý kopec s velkými kopci. Soutěžící bude typicky závodit dolů z kopce a on nebo ona bude vybírat z asi tří nebo čtyř řad. Kopce vyžadují, aby lyžaři provedli rychlé změny směru s jejich spodní částí těla, když jejich horní část těla směřuje přímo dolů z kopce. Dva větší hrboly jsou umístěny podél trati a dávají lyžaři adekvátní lanovku k provedení dvou skoků včetně otočení, sklouznutí nebo zkroucení. Dva „vzduchoví“ rozhodčí zkoumají triky pro výšku, formu a úroveň obtížnosti. Lyžaři, kteří se účastní lyžařského kříže, budou závodit na hřišti s překážkami, přímými jízdami, zatáčkami a bankovnictvím. Čtyři lyžařské soutěže najednou a akce je tak fascinující a vysoce nabitá.

Hlavní národy

USA a Kanada přijaly osm zlatých medailí ve freestyle lyžování kromě sedmi stříbrných medailí každý. Austrálie následuje tři zlaté medaile a další dvě stříbrné medaile, z nichž každá má tři zlaté medaile. Francie a Norsko se mohou pochlubit dvěma zlatými medailemi.