Zimní olympijské hry: lední hokej

Mezinárodní olympijský výbor nejprve zahrnoval lední hokej do olympijských her během 1920 olympijských her léta. Později během zimních olympijských her v roce 1924 se lední hokej stal exkluzivní zimní olympijskou hrou. Oficiálně proběhla ženská verze akce až v zimních olympijských hrách v roce 1998. Na olympijských hrách se hokej řídí pravidly Mezinárodní hokejové federace (IIHF) a dodržuje postupy Světové antidopingové agentury (WADA) o lécích zvyšujících výkonnost. Během různých olympijských her, Kanady, Švédska, USA, Británie, České republiky, Švýcarska, Německa, Finska a Ruska byly některé z nejúspěšnějších týmů.

Pravidla

Ve všech zimních olympijských hrách se obvykle účastní čtrnáct týmů. Dříve „velká šestka“ (Kanada, USA, Rusko, Česká republika, Rusko a Finsko) získala přímou kvalifikaci na poslední kolo kvalifikací olympijských her z důvodu jejich hodnosti podle světového žebříčku IIHF. Ostatní týmy obvykle projíždějí okruhem a eliminují před nejlepším postupem na olympiádu. Pokud jde o hráče, pravidla IIHF stanoví, že hráč musí být občanem země, kterou zastupuje na olympijských hrách, a také členem národního svazu IIHF. Zpočátku byly hry otevřené pouze pro neprofesionální hráče, i když kombinace různých faktorů vedla k regálu tohoto pravidla.

Během olympijských her se některá pravidla uplatňují odlišně od pravidel NHL. Pro začátek je kluziště na olympijských hrách o něco větší (200 stop × 100 stop) než ty používané v NHL. Toto měření umožňuje rychlejší hru a méně fyzického kontaktu mezi hráči. Pravidla IIHF na olympijských hrách jsou přísná a umožňují vyhazování bojových hráčů spíše než vydávání trestů jako v NHL. Při dopingu zůstávají tyto látky zakázány podle pravidel WADA: efedrin, kodein, testosteron, acetazolamid, 19-norandrosteron, pseudoefedrin, methylhexanamin a anabolické androgenní steroidy.

Historie událostí: Pánský turnaj

V letních olympijských hrách v roce 1920 byly hokejové akce mužů ve třech kolech a sedm týmů bylo přítomno, USA, Kanada, Švýcarsko, Švédsko, Československo, Francie a Belgie. První kolo bylo vyřazovací kolo a určilo tým zlatých medailistů, zatímco druhé kolo bylo pro tým stříbrných medailistů. Kolo tři zúčastněné týmy v soutěži o bronzové medaile. Kanada získala zlato, USA získaly stříbro a Československo se usadilo v bronzu. V letech 1924 až 1988 turnaj zahrnoval kolotočový systém a v tomto období dominovaly „velké šest“ týmů. Zimní olympijské hry v New Yorku v roce 1980 porodily jméno Ameriky „Miracle on the Ice“, když se jim podařilo snížit náskok sovětu během druhé levice do konce prvního období, taženého ve druhém období, a vyhráli ve třetím období. navzdory tomu, že sovětská strana byla nejschopnější a agresivnější. Kvůli převládající politické studené válce mezi dvěma národy, američtí fanoušci oslavovali jak jestliže oni vyhráli zlato na té noci, ačkoli oni vyhráli to dva dny později proti Finsku. Po pádu SSSR přijal IIHL členství v některých bývalých státech SSSR, zatímco po rozpadu Československa si Česká republika zachovala všechny aspekty bývalého státu na IIHF, zatímco Slovensko muselo pracovat na svém místě zdola. V historii ledního hokeje na olympijských hrách, NHL a IIHF měli několik konfliktů o pravidlech a načasování her. Tyto konflikty způsobily, že se hráči NHL neúčastnili všech olympijských her.

Historie událostí: Turnaj žen

Zahajovací turnaj žen v ledním hokeji na zimních olympijských hrách v roce 1998 měl pouze šest týmů včetně hostitele, Japonska, které musela trénovat kanadská amatérská hokejová asociace (CAHA), aby soutěž byla konkurenceschopná. USA vyhrály zlato. V zimních olympijských hrách 2002, osm týmů reprezentovalo jejich země a až do posledních olympijských her, Kanada a USA byli velmi dominantní.